Akwarystyka morska krok po kroku

Andrzej Winnicki
21.08.2020

Woda uspokaja, to prawda którą zna już każdy. Nic więc dziwnego w tym, że wiele osób decyduje się na własne jezioro lub rafę koralową w swoim domu. Akwarium morskie jest to jednak wyzwanie i zdecydowanie wymaga więcej zaangażowania, niż akwarium słodkowodne. Jednak jaki mężczyzna nie lubi wyzwań?

Akwarystyka morska – od czego zacząć?

Akwarium morskie jest o tyle bardziej wymagające od słodkowodnego, że potrzeba poświęcić mu więcej czasu, by zadbać o odpowiednią pielęgnację żywych istot, dbać o warunki wody wewnątrz zbiornika oraz jego czystość. Dodatkowo, akwarium morskie kosztuje zdecydowanie więcej, niż to słodkowodne, jednak warto wydać więcej pieniędzy dla bardzo efektownego wyglądu akwarium morskiego.

Przed założeniem akwarium morskiego należy najpierw zastanowić się nad miejscem, w którym chcemy to akwarium trzymać i gatunkami ryb, jakie chcielibyśmy hodować. To od tych czynników zależą następne plany, takie jak wielkość akwarium, rodzaj oświetlenia, dekoracji i dobór roślin. Najlepszym rozwiązaniem przy budowie akwarium morskiego jest wybór zarówno ryb, jak i roślin z tego samego biotopu. Dzięki temu będziemy mieć nieco mniej pracy, ponieważ parametry wody będą odpowiadać i jednym i drugim, co jest ważne w utrzymaniu przy zdrowiu żywych istot w akwarium morskim.

Dobór miejsca i akwarium

Jeśli już wybraliśmy, jakie ryby chcemy hodować, należy wybrać do nich odpowiednią wielkość akwarium. Do najbardziej optymalnych akwariów morskich zalicza się te o pojemności 100L. Daje ono optymalną przestrzeń rybom, a także pozostawia odpowiednią ilość miejsca na niezbędne wyposażenie akwarium oraz dekoracje. Najmniejsze akwarium morskie to 50L.

Odpowiednim miejscem dla akwarium będzie to, gdzie dociera rozproszone światło słoneczne. Bliskość okna będzie negatywnie wpływać na równowagę biologiczną zbiornika wodnego, a także jego temperaturę. Warto więc umieścić akwarium w głębi pomieszczenia. Należy także zadbać o odpowiednie podłoże pod akwarium. Trzeba pamiętać, że nie jest to najlżejsze naczynie, zwłaszcza po wypełnieniu wodą. Niezbędne jest sprawdzenie udźwigu szafki czy innego mebla, by mieć pewność, że położone na nim akwarium będzie miało stabilną i bezpieczną pozycję.

Kolejnym aspektem przy wyborze akwarium może być jego kształt. Tutaj już jest to zależne od preferencji tego, kto zakłada akwarium. Jedyną poradą w tej sprawie może być to, że proste, mniej zawiłe kształty akwariów prościej się czyści.

Wyposażenie akwarium morskiego

Sklep z akwarystyką morską zazwyczaj posiada w swojej ofercie wszelkie wyposażeni niezbędne do założenia akwarium morskiego. Jednym z ważniejszych elementów będzie oświetlenie. Najlepiej zadbać o to, by na każdy 1L wody było 0,7 kW światła. Jest to optymalne doświetlenie akwarium. Kolejnym ważnym aspektem przy oświetleniu jest też dobór jego barwy cieplnej, która umożliwi przeprowadzanie prawidłowych procesów fizykochemicznych w wodzie, co zapewni odpowiednie warunki biologiczne wewnątrz zbiornika.

Zaraz po oświetleniu należy zadbać o odpowiednią filtrację. Najlepszym sposobem będzie ten naturalny, występujący w środowisku morskim: czyli filtracja biologiczna poprzez żywą skałę, a więc koralowiec. Mikroorganizmy w wapiennej części koralowca będą dbały o jakość wody w zbiorniku morskim. Wśród tych organizmów znajdują się bakterie nitryfikacyjne i denitryfikacyjne, które rozkładają organiczne odpady.

W sumpie, a więc zbiorniku przelewowym umieszczamy wkłady filtracyjne, najlepiej zaszczepione bakteriami filtrującymi, pompy, odpieniacz białek, zawory. Pompa obiegowa, cyrkulacyjne oraz filtry przepływowe dbają o przepływ wody w naszym zbiorniku wodnym, nie dopuszczając do jej zastoin. Odpieniacz usuwa zanieczyszczenia na poziomie białek. Należy też pamiętać, że przy stosowaniu odpieniacza, który jest niezbędny, trzeba uzupełniać mikro i makroorganizmy, które ten także usuwa.

Kolejnym niezbędnym wyposażeniem akwarium morskiego jest grzałka z termostatem, która dbać będzie o prawidłową temperaturę wody, która to powinna mieścić się w zakresie od 24 do 26°C. Przed ustawieniem temperatury należy dokładnie dowiedzieć się, w jakiej temperaturze żyją wybrane przez nas rybki.

Ostatnim, jednak nie mniej ważnym jest hydrometr, który będzie badać parametry wody, m.in. zasolenie wody.

Przygotowanie akwarium morskiego do zasiedlenia

Po zakupie wszelkiego niezbędnego sprzętu i samego akwarium należy zadbać o jego dekorację, a także o samą wodę, którą wlejemy do zbiornika.

Pierwszą rzeczą przy przygotowaniu akwarium do zasiedlenia to podłoże, które stanowić będzie podstawę do dekoracji, w tym roślin. Rodzaj podłoża powinien być dostosowany do wybranych przez nas ryb i roślin. Optymalna warstwa podłoża w akwarium morskim wynosi od 4 do 7 cm, dzięki czemu rybki nie dokopią się do dna, a rośliny będą miały jak się zakorzenić. Najczęstszym sposobem jest stosowanie warstw podłóż o różnej granulacji: żwiru, piasku, kamieni.

Rośliny do akwarium morskiego powinny być dobrane do wybranych rybek i strefy klimatycznej, w jakiej żyją. Rośliny to ważny element ekosystemu, ponieważ pochłaniają dwutlenek węgla, produkując do wody tlen. Dają też schronienie rybkom.

Do ozdoby i filtracji wody morskiej posłużą żywe skały, a więc koralowce. Prócz nich, w akwarium można umieścić korzenie i kamienie, które będą ozdobą zbiornika wodnego.

Ostatnią rzeczą jest woda morska, można ją zakupić w sklepie z akwarystyką morską, np. https://trzmiel.com.pl/akwarystyka-morska lub wybrać sól morską, którą należy rozpuścić w wodzie demineralizowanej lub przepuszczonej przez filtr odwróconej osmozy (RO).

Po pełnym wyposażeniu i uzupełnieniu wodą akwarium, należy włączyć wszelkie sprzęty i pozwolić dojrzeć wodzie i ustabilizować się warunkom w zbiorniku wodnym. Zajmuje to około 6 tygodni i po tym czasie dopiero można zasiedlać rybkami akwarium morskie. 

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie