Czy jedzenie produktów po terminie jest szkodliwe dla zdrowia?

Marek Szydełko
10.10.2024

Polacy każdego roku wyrzucają setki ton jedzenia. Można byłoby znacząco ograniczyć to marnotrawstwo, gdybyśmy nie byli aż tak skrupulatni w pilnowaniu daty ważności. Okazuje się, że wiele produktów spokojnie można zjeść do kilku dni po upływie terminu przydatności do spożycia, o czym więcej przeczytasz w naszym poradniku.

Data minimalnej trwałości, czyli „najlepiej spożyć przed”

Jest to termin, do którego produkt zachowuje swoje optymalne walory smakowe, zapachowe i wizualne. Nie oznacza to natomiast, że po jego przekroczeniu produkt staje się szkodliwy dla zdrowia. Wciąż można go zjeść, zwłaszcza w przypadku większości produktów suchych, sypkich (np. makarony, ryż), konserw, przypraw, olejów, a także produktów mrożonych.

Data przydatności do spożycia, czyli „należy spożyć do”

Jest to termin określający, do kiedy dany produkt jest bezpieczny do spożycia. Dotyczy to produktów łatwo psujących się, takich jak mięso, ryby, nabiał, wędliny i świeże soki.

Nie zaleca się spożywania tych produktów po upływie terminu przydatności, ponieważ rzeczywiście może to stanowić zagrożenie dla zdrowia z uwagi na ryzyko rozwoju bakterii chorobotwórczych, takich jak Salmonella czy Listeria.

Zdrowy rozsądek

Spożywanie produktów spożywczych do kilku dni po terminie w większości przypadków nie jest groźne dla zdrowia, jednak za każdym razem warto to ocenić indywidualnie. Sprawdź smak i zapach produktu, upewnij się, że nie ma nim naleciałości pleśni, oceń konsystencję.

Nigdy natomiast nie spożywaj po terminie mięsa, ryb, wędlin czy nabiału, szczególnie wyglądających podejrzanie i wydzielających nieprzyjemny zapach.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie