Gdzie umieścić sterownik pokojowy do kotła grzewczego?

Maciej Piwowski
17.10.2022

Sterownik pokojowy to dziś standardowy element kotła grzewczego, który umożliwia bezobsługowe sterowanie temperaturą w domu. Coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie w obliczu rosnących kosztów ogrzewania. Prawidłowo zaprogramowany sterownik pozwala uzyskać odpowiedni komfort termiczny, jednocześnie obniżając zużycie np. gazu. Pytanie tylko, gdzie go umieścić? Skorzystaj z naszych wskazówek.

Wybierz pomieszczenie referencyjne

W większości przypadków inwestorzy decydują się zamontować sterownik pokojowy w salonie, czyli w pomieszczeniu, w którym zwyczajowo spędza się najwięcej czasu. Jest to dobry pomysł, ale tylko pod jednym warunkiem: w salonie nie może się znajdować używany kominek.

Dobrym rozwiązaniem może być również umieszczenie sterownika w tej części domu, w której jest najchłodniej, na przykład w sypialni od północnej strony. Wówczas temperaturę w innych pomieszczeniach można regulować głowicami termostatycznymi.

Z dala od źródeł ciepła

Sterownika pokojowego nigdy nie montujemy w pobliżu jakichkolwiek źródeł ciepła. Dotyczy to nie tylko wspomnianego kominka czy grzejnika, ale również tych mniej oczywistych źródeł: płyty grzewczej, piekarnika, suszarki elektrycznej czy samego kotła.

Nie przy oknie i często otwieranych drzwiach

Generalną zasadą jest ta, aby nie montować sterownika pokojowego w pobliżu okien (zwłaszcza od północnej strony) oraz drzwi, które są otwierane i zamykane kilkanaście razy dziennie. Każdy ruch powietrza może zaburzać pracę sterownika i powodować zarówno przegrzewanie, jak i niedogrzewanie pomieszczeń.

Pamiętaj o odpowiedniej wysokości od podłogi

Sterownik pokojowy powinien zostać przymocowany do ściany na wysokości około 140-150 centymetrów od podłogi. Dzięki temu jego pracy nie będzie zaburzać ogrzewanie podłogowe czy instalacja zasilająca grzejnik biegnąca pod posadzką. Dodatkowo taka wysokość umożliwi łatwą obsługę sterownika nawet starszemu dziecku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.