Jak działa ostrzeganie o ruchu poprzecznym w samochodzie?

Mateusz Nowak
30.09.2024

Funkcja ostrzegania o ruchu poprzecznym, nazywana również asystentem monitorowania ruchu poprzecznego, to technologia spotykana już nie tylko w autach klasy premium. Najczęściej stanowi element pakietu bezpieczeństwa, znacząco ułatwiając wyjeżdżanie tyłem z miejsca parkingowego czy drogi podporządkowanej. Dowiedz się, jak to właściwie działa.

Kamery i czujniki

System ostrzegania o ruchu poprzecznym wykorzystuje czujniki zamontowane w tylnym zderzaku, które wykrywają ruchome obiekty zbliżające się z boku. W bardziej zaawansowanej wersji system bazuje na kamerze cofania lub kamerach 360 stopni, które dostarczają obraz z tyłu pojazdu, natychmiast wykrywając ruch poprzeczny.

Dane z czujników/kamer są błyskawicznie przesyłane do centralnej jednostki sterującej pojazdu, która identyfikuje zagrożenie, ostrzegając kierowcę sygnałem wizualnym i dźwiękowym.

Dlaczego warto mieć ten system?

Funkcja ostrzegania o ruchu poprzecznym, choć trzeba się do niej przyzwyczaić, na dłuższą metę okazuje się być bardzo przydatna, dokładnie tak samo jak czujniki parkowania czy kamera cofania.

Dzięki temu rozwiązaniu można uniknąć stłuczek na ciasnych parkingach, na których często nie widać, czy można bezpiecznie wyjechać z miejsca postojowego. System chroni też przed takimi sytuacjami, jak przypadkowe potracenie dziecka jadącego na rowerze czy przechodniów, którzy nieuważnie przechodzą za cofającym pojazdem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie