Jak ubrać się na pogrzeb?

Piotr Kowalczyk
30.05.2020

Pogrzeb nie jest oczywiście rewią mody, ale bardzo smutnym wydarzeniem, co jednak wcale nie oznacza, że możesz zjawić się na uroczystości w byle czym. Nawet w tak tragicznej chwili obowiązują podstawowe zasady męskiej elegancji, których warto przestrzegać, aby z jednej strony oddać szacunek zmarłej osoby, a z drugiej nie stać się „gwiazdą” pogrzebu, w najgorszym tego słowa znaczeniu. Garść stylistycznych porad znajdziesz w naszym artykule.

Tylko garnitur

Pogrzeb jest tym rodzajem uroczystości, podczas której obowiązuje klasyczny dress code. Wszystko inne poza garniturem po prostu odpada. Jeśli nie masz garnituru i nie zdążysz już go kupić, to ratuj sytuację zakładając czarne spodnie (najlepiej z materiału), czarny golf i marynarkę lub gładką koszulę i marynarkę.

Jeśli chodzi o kolor garnituru, to nie będziemy oryginalni. Na pogrzebie obowiązuje klasyczna czerń. W przypadku mężczyzn dopuszczalne jest założenie granatowego garnituru. Zapomnij natomiast o jasnych stylizacjach, które kojarzą się raczej z weselem, a nie z pogrzebem.

Strój dobrany do pory roku

Jeśli pogrzeb odbywa się w okresie między wiosną a wczesną jesienią, to sprawa jest prosta. Wystarczy, że masz na sobie elegancki garnitur. Latem dobrze by było sięgnąć po garnitur wykonany z lekkiego, przewiewnego materiału.

Więcej problemów nastręcza nam zima. Optymalnym uzupełnieniem stylizacji będzie oczywiście czarny płaszcz, najlepiej do łydki, ale jeśli go nie masz, to przynajmniej załóż ciemny prochowiec czy w ostateczności kurtkę puchową – koniecznie w ciemnym kolorze. Mimo wszystko radzimy zainwestować w płaszcz, który przyda Ci się właśnie na takie okazje.

Nie zapomnij również o dodatkowych elementach zimowej, pogrzebowej stylizacji, czyli czarnym lub ciemnym szalu, skórzanych rękawiczkach oraz opcjonalnie czapce – może to być elegancki kaszkiet, oczywiście noszony klasyczne, czyli daszkiem do przodu.

Koszula

Jeśli chodzi o koszulę, to zawsze warto postawić na pogrzebową klasykę, czyli biel. Koszula powinna być gładka, bez żadnych elementów ozdobnych – poza spinkami do mankietów, jeśli posiadasz koszulę z mankietami francuskimi.

Dopełnieniem męskiej stylizacji na pogrzeb jest to, co znajdzie się pod Twoją szyją. Tutaj najlepszym wyborem będzie klasyczny, ciemny krawat, który lepiej pasuje do poważnej uroczystości niż mucha.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.