Krew w spermie (hematospermia): przyczyny i leczenie

Andrzej Winnicki
04.03.2019

Męska sperma powinna mieć biały kolor. Dlatego jeśli jej barwa się zmienia, zawsze stanowi to powód do niepokoju. Niektórzy panowie mogą zaobserwować krew w spermie, co nie świadczy jeszcze o poważnej chorobie. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny hematospermii i jak leczyć to schorzenie.

Hematospermia nie taka straszna, jak się wydaje

Pojawienie się krwi w spermie świadczy o tym, że w organizmie mężczyzny doszło do jakichś niepokojących zmian. Jednak choć wygląda to bardzo groźnie, w rzeczywistości wcale nie musi oznaczać choroby. Szacuje się, że u 60% pacjentów nigdy nie udaje się ustalić przyczyny problemu. W przypadku młodych mężczyzn, a więc przed 40. rokiem życia, hematospermia zwykle mija sama. Nie oznacza to jednak, że można ją całkowicie zbagatelizować.

Jeśli zauważysz, że w Twoim nasieniu pojawiły się krwawe plamki lub cała sperma przybrała czerwony kolor, umów się na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu. Ten, na podstawie wywiadu środowiskowego, podejmie decyzję o ewentualnym skierowaniu Cię do dalszej diagnostyki urologicznej. 

Jakie mogą być przyczyny pojawienia się krwi w spermie?

Jest ich bardzo wiele, co utrudnia diagnostykę. Przyczyną hematospermii może być chociażby:

  • Choroba weneryczna – np. rzeżączka czy chlamydia;
  • Przerost gruczołu krokowego;
  • Rak jądra, prostaty lub najądrza;
  • Infekcja jąder, cewki moczowej czy pęcherzyków nasiennych;
  • Gruźlica moczowo-płciowa;
  • Kłykciny kończyste;
  • Nadciśnienie złośliwe;
  • Zaburzenia pracy wątroby;
  • Torbiele;
  • Poszerzenie żył w odcinku sterczowym;

Bardzo częstą przyczyną pojawienia się krwi w spermie jest też uraz mechaniczny, będący wynikiem np. uprawiania sportu czy seksu.

Leczenie

Przebieg leczenia jest uwarunkowany od tego, co właściwie wywołało hematospermię. Dlatego niezbędne jest przeprowadzenie badań diagnostycznych. Lekarz może zlecić np. badanie przez odbyt, badania krwi czy wykonać badanie fizykalne jąder i prącia.

Leczenie polega więc na usunięciu źródła problemu. W przypadku najpowszechniejszej przyczyny, czyli urazu mechanicznego, zaleca się po prostu wykonywanie okładów oraz czasowe zaprzestanie aktywności fizycznej/seksualnej. Najważniejsze jest, aby nie bagatelizować tego niepokojącego objawu, zwłaszcza jeśli pojawienie się krwi w spermie nie miału charakteru jednostkowego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.