Męska sperma powinna mieć biały kolor. Dlatego jeśli jej barwa się zmienia, zawsze stanowi to powód do niepokoju. Niektórzy panowie mogą zaobserwować krew w spermie, co nie świadczy jeszcze o poważnej chorobie. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny hematospermii i jak leczyć to schorzenie.
Pojawienie się krwi w spermie świadczy o tym, że w organizmie mężczyzny doszło do jakichś niepokojących zmian. Jednak choć wygląda to bardzo groźnie, w rzeczywistości wcale nie musi oznaczać choroby. Szacuje się, że u 60% pacjentów nigdy nie udaje się ustalić przyczyny problemu. W przypadku młodych mężczyzn, a więc przed 40. rokiem życia, hematospermia zwykle mija sama. Nie oznacza to jednak, że można ją całkowicie zbagatelizować.
Jeśli zauważysz, że w Twoim nasieniu pojawiły się krwawe plamki lub cała sperma przybrała czerwony kolor, umów się na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu. Ten, na podstawie wywiadu środowiskowego, podejmie decyzję o ewentualnym skierowaniu Cię do dalszej diagnostyki urologicznej.
Jest ich bardzo wiele, co utrudnia diagnostykę. Przyczyną hematospermii może być chociażby:
Bardzo częstą przyczyną pojawienia się krwi w spermie jest też uraz mechaniczny, będący wynikiem np. uprawiania sportu czy seksu.
Przebieg leczenia jest uwarunkowany od tego, co właściwie wywołało hematospermię. Dlatego niezbędne jest przeprowadzenie badań diagnostycznych. Lekarz może zlecić np. badanie przez odbyt, badania krwi czy wykonać badanie fizykalne jąder i prącia.
Leczenie polega więc na usunięciu źródła problemu. W przypadku najpowszechniejszej przyczyny, czyli urazu mechanicznego, zaleca się po prostu wykonywanie okładów oraz czasowe zaprzestanie aktywności fizycznej/seksualnej. Najważniejsze jest, aby nie bagatelizować tego niepokojącego objawu, zwłaszcza jeśli pojawienie się krwi w spermie nie miału charakteru jednostkowego.