Choć migrena jest powszechnie kojarzona z przypadłością kobiet, to okazuje się, że mogą na nią cierpieć również mężczyźni. Szacuje się, że problem ten dotyczy około 6% męskiej populacji. Migrena to nie jest zwykły ból głowy. W skrajnej postaci może destabilizować życie, a nawet uniemożliwić wykonywanie pracy zawodowej.
U panów migrena zwykle trwa krócej, ale za to ma ostrzejszy przebieg. Jej typowe objawy to:
Charakterystyczna jest także tzw. aura migrenowa, czyli zaburzenia widzenia, drętwienie kończyn lub trudności z mówieniem
Panowie częściej niż panie doświadczają tzw. migreny przewlekłej, czyli ataków występujących nawet 15 i więcej dni w miesiącu.
Główną przyczyną jest stres i nadmierne obciążenie pracą. Presja czasu, brak odpoczynku, zbyt dużo obowiązków – wszystko to drastycznie zwiększa ryzyko ataku migreny.
Innymi czynnikami migreny u mężczyzn są:
W łagodzeniu objawów migreny sprawdzają się niesteroidowe leki przeciwzapalne (ibuprofen, naproksen), natomiast w przypadku silnego bólu konieczne może być sięgnięcie po tryptany, czyli dostępne na receptę leki przeznaczone stricte do leczenia migreny.
Długofalowo natomiast konieczna jest zmiana stylu życia, unikanie stresu, regularny sen i aktywność fizyczna oraz przejście na zdrową dietę.
Dobre efekty przynoszą także techniki relaksacyjne, takie jak joga, medytacja czy terapia poznawczo-behawioralna mająca na celu kontrolowanie stresu.