Neurolog a neurochirurg – na czym polega różnica?

Piotr Kowalczyk
14.10.2024

Neurolog i neurochirurg to dwie różne specjalizacje medyczne, które łączy to, że zajmują się diagnozowaniem i leczeniem chorób układu nerwowego. Obie specjalizacje koncentrują się na problemach związanych z mózgiem, rdzeniem kręgowym, nerwami i mięśniami, natomiast istnieją między nimi kluczowe różnice, które krótko omawiamy w naszym poradniku.

Neurolog

Neurolog to lekarz specjalizujący się w diagnostyce, leczeniu i zarządzaniu chorobami układu nerwowego, które nie wymagają interwencji chirurgicznej.

Zajmuje się schorzeniami takimi jak migreny, padaczka, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, demencja, neuropatia, udar mózgu, choroby nerwów obwodowych i inne zaburzenia neurologiczne.

Neurolodzy stosują metody zachowawcze, takie jak farmakoterapia (leki), rehabilitacja, fizjoterapia, a także diagnostykę obrazową (MRI, CT) i badania neurologiczne. Nie przeprowadzają natomiast operacji.

Neurochirurg

Neurochirurg to lekarz specjalizujący się w chirurgicznym leczeniu chorób układu nerwowego. Jest to bardzo prestiżowa dziedzina nauk medycznych, a wykonujący ją lekarze uchodzą za elitę swojego zawodu.

Neurochirurg wykonuje operacje w przypadkach takich jak guzy mózgu, tętniaki, urazy mózgu i kręgosłupa, przepukliny dyskowe, choroby naczyniowe mózgu, wodogłowie oraz inne schorzenia wymagające interwencji chirurgicznej.

Obecnie obowiązuje standard leczenia neurochirurgicznego, które obejmuje operacje minimalnie inwazyjne, mikroskopowe, jak również nowoczesne techniki, takie jak neuroendoskopia czy chirurgia stereotaktyczna.

Warto przy tym zaznaczyć, że neurolog i neurochirurg ściśle ze sobą współpracują, zwykle mając wspólnych pacjentów, u których konieczne jest wdrożenie leczenia operacyjnego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie