Objawy impotencji i zaburzeń erekcji

Marek Szydełko
25.11.2019

Impotencja to słowo, które wywołuje nieprzyjemne ciarki na plecach każdego faceta. W końcu w „kanonie męskości” leży stała gotowość do łóżkowych wyczynów, zaspokojenia partnerki i przedłużenia gatunku. Tyle teoria – praktyka pokazuje natomiast, że około 4% męskiej populacji to impotenci. Jeszcze więcej facetów cierpi na różne postaci zaburzenia erekcji. Jakie są objawy tego problemu, które powinny skłonić Cię do pilnej wizyty u lekarza lub psychoterapeuty? Opisujemy je w naszym poradniku.

Brak erekcji umożliwiającej odbycie stosunku

Jeśli pomimo wyraźnego pobudzenia seksualnego i wysiłków partnerki nie możesz osiągnąć erekcji, która umożliwiłaby penetrację, to przyczyną może być właśnie impotencja lub inny rodzaj zaburzenia. Oczywiście źródłem problemu może być także wypicie zbyt dużej ilości alkoholu. Jeśli to wykluczasz, skonsultuj się z lekarzem.

Krótkotrwała erekcja

Chodzi tutaj o sytuację, w której mężczyzna osiąga erekcję, ale nie może jej utrzymać w trakcie stosunku. Czasami się to zdarza, np. wtedy, gdy facet ma różnego rodzaju problemy i nie może się skupić na seksie, bo ciągle myśli np. o rachunkach do opłacenia czy rosnącej racie kredytu. Takie sytuacje powinny mieć jednak charakter incydentalny. Jeśli powtarzają się przy każdym lub prawie każdym stosunku, pora na konsultację lekarską.

Trudność z uzyskaniem erekcji podczas masturbacji

Jest to bardzo niepokojący objaw. Prawda jest taka, że panowie dużo szybciej osiągają erekcję właśnie w trakcie masturbacji. Jeśli w Twoim przypadku jest inaczej i choćbyś nie wiadomo, co robił, to i tak nie możesz uzyskać stanu „gotowości”, zgłoś się do lekarza. Zwłaszcza, jeśli czujesz, że jesteś podniecony, ale erekcji brak.

Brak wytrysku i orgazmu

Może się zdarzyć, że mężczyzna osiągnie erekcję, ale nie jest w stanie czerpać pełnej satysfakcji ze zbliżenia – choć wcześniej nie miał z tym problemu. Brak wytrysku i orgazmu to wyjątkowo frustrująca sytuacja, która będzie mieć negatywny wpływ na psychikę mężczyzny. Dlatego nie warto zwlekać z wizytą u urologa lub psychoterapeuty – ten problem bardzo często ma właśnie podłoże psychiczne. W grę może również wchodzić brak zainteresowania partnerką, co zdarza się w wieloletnich związkach (koniec miłości, romans etc.).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie