Rodzaje skóry naturalnej

Piotr Kowalczyk
18.10.2024

Ubrania ze skóry uchodzą za kwintesencję dobrego stylu, elegancji i wysokiej jakości – choć budzą też kontrowersje z punktu widzenia etyki ich noszenia. Warto przy tym wiedzieć, że skóra skórze nierówna. Wybierając skórzane ubrania, na przykład kurtkę, buty czy spodnie, zwróć uwagę na rodzaj zastosowanej skóry. Tym najpopularniejszym bliżej przyglądamy się w naszym artykule.

Skóra jagnięca

Skóra jagnięca wyróżnia się wyjątkową miękkością i elastycznością. Dzięki delikatnej strukturze jest bardzo komfortowa w noszeniu, a przy tym odporna na uszkodzenia.

Skórę jagnięcą często wykorzystuje się do produkcji kurtek i płaszczy, obuwia i galanterii damskiej, w tym torebek, rękawiczek czy portmonetek.

Skóra bydlęca

Skóra bydlęca to bardzo dobry kompromis w zakresie walorów estetycznych, trwałości i dostępności. Cechuje się gładką fakturą i efektownym wyglądem. Wykorzystuje się ją głównie do produkcji kurtek, toreb i plecaków, ale też tapicerki meblowej i samochodowej.

Skóra cielęca

Skóra cielęca jest materiałem wyjątkowo miękkim i przyjemnym w dotyku. Cechuje się przy tym nieprzeciętną trwałością i odpornością na działanie wilgoci (szczególnie dotyczy to skóry licowanej). Jest popularnym wyborem do produkcji butów, rękawiczek czy portfeli.

Skóra świńska

Skóra świńska jest jednym z najtańszych rodzajów skór naturalnych. Często wykorzystuje się ją do produkcji odzieży barwionej oraz akcesoriów, w tym do wyrobu popularnych kurtek zamszowych.

Skóra owcza

Skóra owcza doskonale sprawdza się do produkcji odzieży zimowe. Posiada wyjątkowe właściwości termoizolacyjne, dzięki czemu doskonale sprawdza się do wytwarzania kożuchów, kurtek czy czapek. Jest przyjemna w dotyku, trwała, ale ma też charakterystyczny zapach, który nie każdemu przypadnie do gustu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie