Sygnały, że możesz mieć kryzys wieku średniego

Jerzy Biernacki
11.06.2024

Kryzys wieku średniego to potoczne określenie na zbiór symptomów, jakie pojawiają się u wielu mężczyzn między 40. a 60. rokiem życia. Niektórzy panowie zdradzają wówczas objawy swoistych zaburzeń, które mogą prowadzić do dziwnego zachowania czy podejmowania nieracjonalnych decyzji. Najczęstsze sygnały świadczące o kryzysie wieku średniego omawiamy w naszym poradniku.

Wahania nastroju

Nieprzypadkowo kryzys wieku średniego często określa się mianem „męskiej menopauzy”. Panowie w średnim wieku często miewają poważne wahania nastroju, przechodząc od stanów depresyjnych do euforii, od odczuwania lęku i niepokoju aż po agresywną postawę „przenoszenia gór”. Te wahania mogą występować nawet w ramach jednego dnia.

Wielkie zmiany

Typowa dla kryzysu wieku średniego jest potrzeba wprowadzania radykalnych zmian w życiu, takich jak zmiana pracy, hobby, a nawet partnera życiowego. Zdarza się, że właśnie w okolicach 40-stki panowie decydują się na założenie działalności gospodarczej czy całkowitego przebranżowienie.

Nieracjonalne zakupy

W wieku średnim sytuacja materialna mężczyzny powinna być już ustabilizowana, co często pcha do dokonywania nieracjonalnych wyborów zakupowych. Wielu panów kupuje sobie drogie zabawki, jak luksusowy samochód czy gadżety elektroniczne.

Zwiększone zainteresowanie swoim wyglądem

W kryzysie wieku średniego wielu mężczyzn zaczyna aż do przesady dbać o swój wygląd, zwracając uwagę na rzeczy, które wcześniej ich nie interesowały, kupując kosmetyki do pielęgnacji, droższe ubrania czy nawet korzystając z profesjonalnych zabiegów.

Istnieje również cała grupa symptomów stricte zdrowotnych, jak zaburzenia snu, ciągłe zmęczenie oraz problemy natury seksualnej, których nie należy bagatelizować i jeśli utrzymują się przez dłuższy czas, to warto je skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie