Kryzys wieku średniego to potoczne określenie na zbiór symptomów, jakie pojawiają się u wielu mężczyzn między 40. a 60. rokiem życia. Niektórzy panowie zdradzają wówczas objawy swoistych zaburzeń, które mogą prowadzić do dziwnego zachowania czy podejmowania nieracjonalnych decyzji. Najczęstsze sygnały świadczące o kryzysie wieku średniego omawiamy w naszym poradniku.
Nieprzypadkowo kryzys wieku średniego często określa się mianem „męskiej menopauzy”. Panowie w średnim wieku często miewają poważne wahania nastroju, przechodząc od stanów depresyjnych do euforii, od odczuwania lęku i niepokoju aż po agresywną postawę „przenoszenia gór”. Te wahania mogą występować nawet w ramach jednego dnia.
Typowa dla kryzysu wieku średniego jest potrzeba wprowadzania radykalnych zmian w życiu, takich jak zmiana pracy, hobby, a nawet partnera życiowego. Zdarza się, że właśnie w okolicach 40-stki panowie decydują się na założenie działalności gospodarczej czy całkowitego przebranżowienie.
W wieku średnim sytuacja materialna mężczyzny powinna być już ustabilizowana, co często pcha do dokonywania nieracjonalnych wyborów zakupowych. Wielu panów kupuje sobie drogie zabawki, jak luksusowy samochód czy gadżety elektroniczne.
W kryzysie wieku średniego wielu mężczyzn zaczyna aż do przesady dbać o swój wygląd, zwracając uwagę na rzeczy, które wcześniej ich nie interesowały, kupując kosmetyki do pielęgnacji, droższe ubrania czy nawet korzystając z profesjonalnych zabiegów.
Istnieje również cała grupa symptomów stricte zdrowotnych, jak zaburzenia snu, ciągłe zmęczenie oraz problemy natury seksualnej, których nie należy bagatelizować i jeśli utrzymują się przez dłuższy czas, to warto je skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu.