Nie każdy przyszły tata wie, że urlop macierzyński wcale nie jest zarezerwowany tylko dla mamy. Częściowo może z niego skorzystać także ojciec dziecka. Jakie są zasady? Najważniejsze z nich przybliżamy w naszym poradniku.
Nie należy mylić urlopu macierzyńskiego dla ojca z przysługującym wyłącznie ojcom urlopem ojcowskim. Ten drugi trwa dwa tygodnie i może być wykorzystany do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia.
Natomiast urlop macierzyński dla ojca to prawo do przejęcia części urlopu przysługującego matce dziecka, jeśli ta zrezygnuje z jego dalszej części.
Ojciec może przejąć urlop macierzyński w następujących sytuacjach:
Urlop macierzyński dla ojca wynosi maksymalnie:
Za okres urlopu macierzyńskiego ojcu przysługuje zasiłek macierzyński, wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) lub pracodawcę, jeśli ten zatrudnia więcej niż 20 osób. Wysokość zasiłku wynosi:
Ojciec, który chce skorzystać z urlopu, musi złożyć wniosek do pracodawcy najpóźniej 14 dni przed planowanym rozpoczęciem urlopu. Wymagane dokumenty obejmują zaświadczenie o wykorzystaniu urlopu przez matkę (lub jej rezygnacji z dalszej części), informacje o terminie i długości urlopu, a w szczególnych sytuacjach także dodatkowe zaświadczenia lekarskie.