Urlop macierzyński dla ojca – co musisz o tym wiedzieć?

Mateusz Nowak
10.12.2024

Nie każdy przyszły tata wie, że urlop macierzyński wcale nie jest zarezerwowany tylko dla mamy. Częściowo może z niego skorzystać także ojciec dziecka. Jakie są zasady? Najważniejsze z nich przybliżamy w naszym poradniku.

Urlop macierzyński dla ojca a urlop ojcowski

Nie należy mylić urlopu macierzyńskiego dla ojca z przysługującym wyłącznie ojcom urlopem ojcowskim. Ten drugi trwa dwa tygodnie i może być wykorzystany do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia.

Natomiast urlop macierzyński dla ojca to prawo do przejęcia części urlopu przysługującego matce dziecka, jeśli ta zrezygnuje z jego dalszej części.

Kiedy ojciec może skorzystać z urlopu macierzyńskiego?

Ojciec może przejąć urlop macierzyński w następujących sytuacjach:

  • Gdy matka wraca do pracy po wykorzystaniu minimum 14 tygodni urlopu, wówczas ojciec może wykorzystać pozostałe 6 tygodni.
  • Gdy matka posiada orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji, może zrezygnować z urlopu po 8 tygodniach, a ojciec może przejąć nawet 12 tygodni.
  • Śmierć matki, porzucenie dziecka przez matkę lub jej hospitalizacja – tutaj ojciec ma prawo do przejęcia całego pozostałego urlopu.

Jak długo trwa urlop macierzyński dla ojca?

Urlop macierzyński dla ojca wynosi maksymalnie:

  • 6 tygodni - jeśli matka wraca do pracy po wykorzystaniu minimum 14 tygodni urlopu.
  • 12 tygodni - w przypadku orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji matki.
  • Do 20 tygodni - jeśli matka nie pracuje, a ojciec przejmuje całość urlopu od momentu jej rezygnacji.

Zasiłek macierzyński dla ojca – kto płaci i ile wynosi?

Za okres urlopu macierzyńskiego ojcu przysługuje zasiłek macierzyński, wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) lub pracodawcę, jeśli ten zatrudnia więcej niż 20 osób. Wysokość zasiłku wynosi:

  • 100% wynagrodzenia jeśli ojciec korzysta wyłącznie z urlopu macierzyńskiego.
  • 81,5% wynagrodzenia jeśli matka i ojciec złożyli wniosek o łączone wykorzystanie urlopu macierzyńskiego (20 tygodni) i rodzicielskiego (41 tygodni).

Jak złożyć wniosek o urlop macierzyński dla ojca?

Ojciec, który chce skorzystać z urlopu, musi złożyć wniosek do pracodawcy najpóźniej 14 dni przed planowanym rozpoczęciem urlopu. Wymagane dokumenty obejmują zaświadczenie o wykorzystaniu urlopu przez matkę (lub jej rezygnacji z dalszej części), informacje o terminie i długości urlopu, a w szczególnych sytuacjach także dodatkowe zaświadczenia lekarskie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie