Wybity palec: co robić?

Krzysztof Jagielski
19.03.2024

Wybicie palca to bardzo bolesna, choć niezbyt poważna kontuzja. Początkowo może spowodować nieruchomość palca, jednak z czasem wszystko wróci do normy. Nie oznacza to natomiast, że można całkowicie zbagatelizować ten uraz. Sprawdź, co warto zrobić w momencie wybicia palca, np. podczas gry w koszykówkę.

Zaprzestanie aktywności

Przede wszystkim przerwij wszelką aktywność, która mogła przyczynić się do kontuzji, aby uniknąć dalszego uszkodzenia palca. Od wybicia do pęknięcia czy nawet złamania jest już naprawdę niedaleko.

Sprawdź oczywiście, czy palec jest tylko wybity, czy może doszło do poważniejszego urazu. Objawy wybicia to ból, obrzęk, zniekształcenie, ograniczona ruchomość i wrażliwość na dotyk.

Zastosuj zasadę RICE

Zasada RICE sprawdza się zawsze w przypadku tego typu kontuzji. Polega na:

  • R (Rest), czyli odpoczynek. Warto unieruchom palec, aby uniknąć dalszego uszkodzenia.
  • I (Ice), czyli lód. Przyłóż okład z lodem lub zimny kompres do kontuzjowanego palca przez około 20 minut, powtarzaj to kilka razy dziennie.
  • C (Compression), czyli kompresja. Delikatnie zabezpiecz palec bandażem elastycznym, aby zmniejszyć obrzęk. Nie owijaj zbyt ciasno, aby nie zaburzyć krążenia krwi.
  • E (Elevation), czyli uniesienie. Staraj się trzymać rękę podniesioną powyżej poziomu serca, co pomoże zredukować obrzęk.

Sięgnij po środki przeciwbólowe

Możesz zażyć dostępne bez recepty leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, takie jak ibuprofen, aby złagodzić ból i zmniejszyć stan zapalny. Idealnie będzie sięgnąć po lek do stosowania miejscowego, czyli np. w formie żelu.

Oszczędzaj palec

Do czasu, aż palec się zagoi (zniknie opuchlizna, ustąpi ból, wróci pełna ruchomość) unikaj czynności, które mogą spowodować dalsze uszkodzenie lub ból, w tym uprawiania sportu wymagającego korzystania z kontuzjowanej dłoni.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie