Zbyt wysoki poziom testosteronu może mieć fatalne konsekwencje!

Mariusz Siwko
20.12.2017

W TYM artykule opisaliśmy już skutki utrzymywania się zbyt niskiego poziomu testosteronu w męskim organizmie. Okazuje się jednak, że równie szkodliwa może być odwrotność tej sytuacji. Choć potocznie uważa się, że bardzo wysoki poziom testosteronu jest oznaką męskości, w rzeczywistości jest to poważny problem medyczny. Dowiedz się, jakie konsekwencje może nieść ze sobą zbyt wysokie stężenie tego męskiego hormonu we krwi.

Skąd bierze się zbyt wysoki poziom testosteronu?

Najczęściej wina leży po stronie guzów wirylizujących nadnerczy. Wówczas dochodzi do zjawiska nadprodukcji męskiego hormonu w niekontrolowanych ilościach. Problem może spowodować także wrodzony przerost nadnerczy.

Co ciekawe, zbyt wysoki poziom testosteronu obserwuje się również u kobiet. W ich przypadku zwykle jest to spowodowane źle dobraną terapią hormonalną, zespołem policystycznych jajników lub hirsutyzmem.

Objawy

U mężczyzn nadmierny poziom testosteronu może się objawiać podkreśleniem męskich cech fizycznych. Wbrew mitowi nie oznacza to jednak gwałtownego porostu włosów, a wręcz przeciwnie – przy nadmiarze hormonu włosy zaczynają wypadać (pojawia się tzw. łysienie androgenowe). Owłosienie może się natomiast pojawiać na innych fragmentach ciała, np. na plecach, tyłach rąk, pośladkach.

Warto wiedzieć

Nadmiar testosteronu dodaje też mężczyźnie siły i pozwala mu z łatwością wypracować ładną, umięśnioną sylwetkę. Dlatego niektórzy kulturyści, ale też inni zawodowi sportowcy, stosują doping hormonalny bazujący właśnie na testosteronie.

Zbyt wysoki poziom testosteronu ma przede wszystkim wpływ na zachowanie mężczyzny. Staje się on znacznie bardziej agresywny. Ma tendencję do popadania w konflikty, stale szuka nowych bodźców, chce bez przerwy rywalizować.

Skutki dla organizmu

Długotrwałe zaburzenie poziomu testosteronu w organizmie nie pozostaje bez wpływu na zdrowie. Naukowcy dowiedli, że nadmiar tego hormonu daje podatność na choroby. Testosteron utrudnia pracę układu odpornościowego, stąd pojawiają się ciągłe infekcje i stany zapalne.

Dodatkowo mężczyźni ze zbyt wysokim poziomem testosteronu są bardziej narażeni na zapadanie na choroby nowotworowe oraz na depresję. Dlatego właśnie w sytuacji, gdy podejrzewasz u siebie to zaburzenie hormonalne, poddaj się badaniu. Być może konieczne będzie wdrożenie terapii mającej na celu wyregulowanie poziomu testosteronu w Twoim organizmie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie